piątek, 17 lipca 2020

Pomysł na lekcję angielskiego: One Mole Digging A Hole / Storytelling


W dzisiejszym wpisie z cyklu "Pomysł na lekcję angielskiego" prezentuję Wam niezwykle barwną książeczkę anglojęzyczną pt. "One Mole Digging A Hole". Zapraszam do wspólnej lektury i  zabawy :).

Julia Donaldson - mistrzyni tekstu i Nick Sharratt - mistrz ilustracji. To znakomity duet, którego książeczki są bardzo popularne. Tę pozycję postanowiłam wykorzystać do zabaw ze swoją latoroślą. Na kartach tej książki poznajemy liczebniki, którym towarzyszą zwierzęta, wykonujące różne prace ogrodowe. Kolejno można spotkać kreta, węże, niedźwiedzie, lisy, bociany, papugi, żaby, kruki, gołębie i pszczoły. Jedne zwierzęta zbierają gruszki, a inne przycinają żywopłot.  Każde z nich wykonuje inną pracę.

Zdjęcie by Językowy Fyrtel

Zdjęcie by Językowy Fyrtel

Ta książka zachęca do dyskusji na temat natury, prac w ogrodzie, życia zwierząt. Dzięki niej można poznać lub powtórzyć liczebniki. Jest to świetna publikacja dla przedszkolaków i starszych uczniów.

Jak pracować z książeczką?

Zabawę z książeczką zaczynam od strony tytułowej. Wspólnie zastanawiamy się, jakie zwierzę jest zilustrowane, co robi. Następnie przechodzę do tekstu. Staram się, aby wszystkie prace ogrodowe pokazać gestem, np. kopanie dziury, zrywanie pomidorów. Kilkakrotnie wszystko powtarzamy.

Materiały [DO DRUKU]

Po lekturze, dalej bawimy się nowym słownictwem. W tym celu przygotowałam obszerny zestaw materiałów [DO DRUKU], nawiązujących do tekstu. Pierwszy raz przygotowałam materiały w 3 wersjach językowych (język angielski, język niemiecki, język polski jako obcy). Wystarczy wydrukować, wyciąć, zalaminować i można się świetnie bawić w różnych językach :).

* Flashcards / Bildkarten / karty obrazkowe



* Aktion cards / Aktionskarten / karty akcji


* Word domino / Wortdomino / domino słowne


* Places / Orte/ miejsca



Z dużymi kartami, dotyczącym różnych miejsc występowania zwierzą, można bawić się na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie kart do gry w memory. Rozkładamy duże karty miejsc i pytamy dzieci, gdzie mieszka kret. Dzieci kładą ilustrację kreta na łąkę itd.. Tak można bawić się w różnych językach.

* Memory
* Domino
* Dice pictures


Dice pictures wykorzystuję w zabawię z bardzo dużą kostką wydrukowaną na drukarce 3D.

Zdjęcie by Językowy Fyrtel

Obrazki wycinam, laminuję i naklejam za pomocą masy plastycznej lub rzepu samoprzylepnego na kostkę. Następnie rzucamy kostką i dzieci mówią, co przedstawia obrazek.

Przygotowanie kart i gier daje wiele satysfakcji, choć jest bardzo pracochłonne. Będę wdzięczna za każdy komentarz, dotyczący dzisiejszych materiałów :).

See you
Językowy Fyrtel
Sylwia



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz