poniedziałek, 13 lipca 2020

Karl von Drais. Erfinder des Laufrades.


Co wspólnego mają drezyna i rowerek biegowy? Czy mówi Wam coś nazwisko Drais? Zapraszam do lektury :).

To właśnie od nazwiska niemieckiego konstruktora Karla von Draisa wzięła się nazwa drezyna. Nasz dzisiejszy bohater w dość nietypowych okolicznościach wpadł na pomysł skonstruowania tzw. Laufrad - rowerek biegowy, bardzo popularny wśród małych dzieci.

Mamy początek wieku XIX. Z gazet dowiadujemy się o wybuchu wulkanu Tambora na małej indonezyjskich wysepce. Wielu mieszkańców ginie u podnóża góry wskutek tej katastrofy. Do atmosfery trafia pył zakrywający niebo. Coraz mniej światła dociera do Ziemi, stopniowo robi się coraz zimniej. Wegetacja roślin zostaje zachwiana. Ludziom i zwierzętom zaczyna brakować jedzenia. Dochodzi nawet do sytuacji, w których ludzie jedzą konie. 

Karl von Drais buduje wtedy masywną, drewnianą konstrukcję,  która ma zastąpić bryczki i inne pojazdy napędzane przez konie. Był to tzw. Laufrad. Drewniana belka z siedzeniem była połączona dwoma kołami, z przodu była umiejscowiona kierownica. Drais poruszał się na Laufrad odpychając się nogami.

Powyższa historia jest znakomitym tematem, aby wprowadzić na zajęciach elementy Landeskunde. Na podstawie artykułu z czasopisma Deutsch perfekt 2017/6 proponuję kilka ciekawych aktywności dla uczniów na poziomie A1-A2.

Pomysły na lekcję:

  1. Bildbeschreibung - opisz obrazek (można tutaj skorzystać z dostępnych w internecie ilustracji, które przedstawiają osoby jadące na rowerze lub stworzyć mini papierowy kolaż).
  2. 5 Wörter - wypisz z tekstu 5 słów, które już znasz.
  3. 5 Substantive - wypisz z tekstu 5 nowych rzeczowników . Pamiętaj o rodzajnikach (der / die / das / die). Przetłumacz nowe słowa na język polski. Narysuj symboliczne obrazki.
  4. 3 Verben - wypisz z tekstu 3 nowe czasowniki. Odmień je przez wszystkie osoby w czasie teraźniejszym Präsens.
  5. Laufrad - wypisz do każdej litery słowa Laufrad skojarzenie słowne, np. L wie laufen.
  6. Stille Post - uczniowie utrwalają nowe słownictwo podczas zabawy "Głuchy telefon".
Bis bald
Językowy Fyrtel
Sylwia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz